Kas koera mahasurumine on valik?

Kuldakarva A.H. Tammsaare märkis omal ajal, et kui inimene tahab, et temast veel midagi oleks, siis peab ta midagi tegema ja just seetõttu olen ma kolm-neli aastat tagasi teinud lõpparve uusaasta lubadustega selle tavapärases tähenduses, mis– Exceptio probat regulam– on määratud pärast kolmenädalast kestvusiga hukule. Aga kui on eesmärk, lubadus, tegu, siis miks kaldutakse kursilt, eriti, kui rõhuasetus paikneb isiklikul tahtel? Ja kas inimese tahe peaks olema määratud hävinemisele? Kõik, mida lood võiks peegeldada selle eksistentsi parimatest parimat versiooni. Kõik, mida lood läbi oma algse olemuse on kordades kestvam. Kestvate muutuste esilekutsumiseks on vajalik vaadata sisse.

Bemba inimesed, Babemba suguharu Aafrika lõunaosast illustreerib ilmekalt oma kombestikuga inimese algset olemust. Kui inimene tegutseb vastutustundetult, teisi kuritarvitavalt või hoopis ebaõiglaselt, viiakse ta küla keskele. Töö lakkab ja iga mees, naine ja laps koguneb suures ringis süüdistatava ümber. Seejärel räägib iga suguharu inimene süüdistatavale häid asju, mida süüalune on oma elu jooksul teinud. Iga intsident, iga kogemus, mida on võimalik üksikasjalikult ja täpsusega presenteerida, saab ülesmärgitud. Kõik eksinu head teod, tugevused ja lahkused on loetletud. Lõpuks pidutsetakse üheskoos. Bembad näevad inimese algset olemust lihtsa ja heana. See inimene, kes me oleme ilma ümbritsevate mõjutusteta on puhas ja hea. Ühtegi raamatut ei saa lugeda tagantpoolt ettepoole. Kestvaks loomiseks saab esmaselt vaadata oma algsesse olemusse ning püsides iseenda keskmes ja tasakaalus transformeerub tahe, eesmärk, lubadus ja tegu kõrgemale trepiastmele. Seega tegelikult ei omagi tähtsust, kas me lubame midagi uusaastaööl või kesksuvel, oluline on see, kes me oleme tahtjatena, eesmärgistajatena, lubajatena ning tegijatena, kelle huvidest lähtuvalt ning miks me üldse lubame.

Koerad on võrratud! Isegi siis, kui nad teevad meid frustreerivaid tegusid on nad võrratud! Kasvatada ja koolitada võõrkeelset isendit on suur vastutus. Olla lahke ja heatahtlik kõige ümbritseva suhtes, eriti seetõttu, et me täpselt ei tea, mida teine hing endas elab või tunneb, suurendab vastutuse ulatust enamgi veel ja määrab heatahtlikkuse vajaduse. Astudes looja rolli, oma koera käitumismustrite ning teievahelise suhte vormija rolli on meil võimalus valida. Võimalus kehastuda kiusajaks. Või hoopis kasvada läbi protsessi iseenda parimaks versiooniks. Pidades silmas oma algset olemust- headust- ning seades sihtpunktist olulisemaks naudingut maastikust ja teekonnast, siis sõltumata ideede paljususest võime olla kindlad, et teeme õigeid valikuid. Sel juhul ei küsi me enam teist korda, kas koera mahasurumine koolitamismeetodina on võimalus või miks uusaastalubadus selle klassikalises tähenduses realiseerub või mitte.

Jälgi:
Share:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

TUTVU KOOLITUSTEGA