Minu helitundlik koer kardab pauku. Kas ignoreerin või lohutan? #minaõpin

„Ära lohuta koera, kui ta kardab, sest nii premeerid hirmu ja lemmik õpib pauku veel rohkem kartma“ soovitatakse helitundlike koerte omanikele. HEI, STOP! 

Trööst lohutab ja rahustab

Püüa ette kujutada, et oled ühes oma lähedasega sattunud keset sõjakollet. Püssikuulid vihisevad, pommid lõhkevad, pisikene laps röögib taamal südantlõhestavalt – maapinnale on langenud tema ema ja isa. Pisarad voolavad üle sinu põskede .. Sõber haarab ümbert kinni ning sosistab kõrva: „Me saame hakkama. Kõik on hästi. Me tuleme selles jamast koos välja“ samal ajal õrnalt pisarakristalle oma varrukasse veeretades ….

…. Mõtiskleme leebema situatsiooni üle. Võõras tungib öösel sinu koju. Kangelasest kaasa asub kodukaitsele. Pärast sissetungijast vabanemist langed ahastuses diivanile. Suutmata kontrollida oma keha lakkamatut vappumist ulatab armastatu klaasi suhkruvett ning haarab sind trööstivasse kallistusse. Kas kaastunne ja lohutus paneb suurema tõenäosusega sind tundma, et satud samasse olukorda taaskord? Muidugi mitte.

Protsessid organismis, mis ei võimalda õppida

Kui me ootamatult ehmatame ja tunneme hirmu, kogeme seda intensiivselt üle keha. See on autonoomse närvisüsteemi reageering. Võib-olla oled isegi kogenud , kuidas hirmu korral tungib läbi kogu keha kangestumine.
Ka iga koera kehas on oma alarmsüsteem. Stress algatab organismis hulga protsesse, mis ajalooliselt olid välja kujunenud ja vajalikud võitluseks ning põgenemiseks. Stressirikastes olukordades toodab koera keha neerupealistes erinevaid hormoone, et ohule vastu astuda. Näiteks vabanenud epinefriin karjub valjuhäälselt- ole tähelepanelik, ole valmisolekus võidelda või põgeneda. Adrenaliin kerib vererõhu üles, kiirendab südamerütmi ja löögi mahtu ja ahendab arterioole nahas ning maos, suurendades neid hoopis lihastes. Koer hingab kiiremini, et võimaldada piisavalt hapnikku kopsu ja verre. Rohkem verd tähendab rohkem hapnikku ja rohkem energiat. Kõike seda ikka selleks, et loom suudaks enda elu säästa- kiiremini põgeneda või kangemalt võidelda. Samal ajal, kui adrenaliinisüsteem toimetab, käivitab kortikotropiin ahelreaktsiooni, mille tulemusena vabastatakse neerupealisest stresshormoon kortisool, mis mobiliseerib varudest rasvhappeid, glükoosi, et väledalt energiat toota. Need põnevad, ent keerulised protsessid organismis täidavad koera jaoks ja heaks kasulikke eesmärke. Kui aga juhtub, et head asja on liiatigi palju ning seeläbi hirmudega seonduv ala peas aktiveerub üle ja hirmu maandamisega seonduv mehhanism ei lülitu sisse, hakkab hirmuämber üle äärte ajama. Sellisel hetkel ei ole koer võimeline õppima.

Emotsioon ja käitumine pole sama

Vanajumal lõi hirmu nii aversiivseks ilmselt seetõttu, et oleksime võimelised päästma oma nahka hädalistest situatsioonides. Hirm ise on niivõrd hirmuäratav, et ükski lohutav sõna või hell puudutus ei ole võimeline selles situatsioonis käivitama organismis mehhanisme selliselt ja taolise intensiivsusega, mis tekitaksid seosed hea sõna ja paugu vahel. Selleks peaksid suutma olla oma heas sõnas veel hirmuäratavam, kui hirmutav situatsioon ise. Käitumisi saab muuta, kuid hirm ei ole käitumine. Hirm on emotsioon ning seotud paljude ahelreaktsioonidega koera organismis. Järgmisel korral, kui koer vajab sinu tuge, paku seda talle rahulikult, sisemise tasakaalutundega ning armastusega. Hirmunud koera ignoreerimine ei muuda sind kangelaseks. Sellest, kuidas koera hirme maandada juba mõnel teisel korral. Ikka siinsamas blogis. Vaatle, märka, mõista, toeta!

Jälgi:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

TUTVU KOOLITUSTEGA