Koer kiirem kui inimene, oskamatum kui amööb?

Minu koerake sai aastaseks. Sel puhul tegin aasta vältel õpitust video ja saatsin tuttavatele vaatamiseks. Mitmed imetlesid tema intelligentsust ja ma rõõmustaksin selle lahke sõna üle, kui ei järgnenuks urinat enda koera marakratlikkusest ning oskamatusest, justkui teiseksolemine on väärtuslikum kui endaksolemine. Mõnel juhul tajusin huumorit, teisalt tõsimeelsust.

Mõtisklen, miks on inimesel kombeks vaadata elule ja olule sildistavalt? Vaade koerale rangelt läbi isikliku perspektiivi- „ma tahan, et nii oleks“- surub rohutasandile võimaluse kogeda ausat tingimusteta kokkukasvamist. Veel enam, märkamata võib jääda looma erakordne endakssaamise ja -olemise kulg, mis on kõige väärtuslikum intelligentsuse väljund. Kui me iseennast tunneksime ja tunnistaksime, oleks meil enestel ja ka teistel, sealhulgas meie koertel, meiega palju kergem. Kui iseendis oleks seesmine tasakaal ei eeldaks me, et erinev liigiomane intelligents on kõikidel juhtudel ühene või seda oleks võimalik asetada samanäolisele mõõdikule. Kas amööb on intelligentsem kui inimene ja vastupidi? Ehk on nood kaks vajalikud sümbioosiks? Pole olemas algolemuselt intelligentne – rumal, osav – koba, hea – halb vastandeid. Elu, hetked, olud, detailid lihtsalt on ja anname neile tähenduse. Viimane saab olla ühepidine, aga ka hoopis alternatiivne. Inimene hindab koera intelligentsust enda arusaama järgi intelligentsusest, mitte märgates ja arvestades loomale omast eripära . Illustreerivalt, asetada inimene skaala alumisse ja koer ülemisse otsa seetõttu, et talle on loodus andnud pragmaatilistel põhjusel võime kiiremini liikuda on sama vägivaldne, kui asetada loom skaala alumisse ja inimene ülemisse seetõttu, et oleme põhjendatult omandanud võime mõelda abstraktselt. Austraalia teadlane Vanessa Woods on küsinud ja vastanud: „Kas haamer on parem kui saag? Milline tööriist osutub paremaks sõltub eelkõige töö iseloomust“. Püüdes vabastada end arrogantsest vaatenurgast, et amööbid asuvad mõõdupuu alumises ja inimene ülemises otsas, tunnustame intelligentuse paljusust. Usun siiralt, et reaalsus on meie mõtete konstruktsioon. Ühes koeras on võimalik vaadelda, defineerida ja hinnata intelligentsust kahepidiselt. Valikuvabadus sildistada koera käsupeale kuuletumise või mittekuuletumise kaudu või hoopis märgata kõigest olenemata taibukat indiviidi, kelle üldine võimekus käituda eesmärgpäraselt ning tulla inimkeskkonnas edukalt toime on märk erakordsest kohanemisvõimest, intelligentsusest. Kumbapidi me hindame on valik sõltuvalt meie maailmatunnetusest.

Eriti riukalikuks muudab konteksti asjaolu, et tänapäeva koera intelligentsus on ositi korrelatsioonis omaniku panusega. Sotsialiseerimise vajadus on kindlasti ülioluline, ent intelligentsuse kontekstis on ehk tähtsaimgi veel füüsiliselt- ning mentaalselt rikastatud elukeskkond. Puzzled on suurepärased abilised lapse arengus, sudokud märkimisväärsed treenijad täiskasvanutele. Selleks, et koer oleks osav probleemilahendaja tuleb omanikul olla järjepidev probleemipüstitaja. Kui võtta eesmärgiks mängida oma lemmikuga interaktiivseid mänge, luua mõtlemisülesandeid, pakkuda ninatööd, siis võite kindlad olla, et üsna peagi fikseerite koera seostamisoskuse kasvu. Ehk teisisõnu, intelligentsus sõltub suuresti sellest, kuidas koera kasvatatakse, milliste väljunditega keskkonna omanik oma lemmikule elamiseks loob.

Jälgi:
Share:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

TUTVU KOOLITUSTEGA