Mida teha, kui koertekooli läbinud koer kutsumise peale ei tule? #Lugeja küsib, meie vastame.

“Viimasel ajal on ilmnenud probleem, et kui laseme meie pere emase retriiveri mängimiseks lahti, ei tule ta enam kutsumise peale tagasi. Kui ajan teda taga, jookseb ta lihtsalt veel kiiremini eest ära. Oleme käinud nii kutsikakoolis kui rallikuulekuses ning enne kuulas koer alati väga hästi sõna. Ainsana reageerib võõrastele, kellel laseb end kinni võtta. Mida teha?”

Selleks, et midagi teha, tuleb esiti mõista, miks koer mingil viisil käitub ja mis ühte või teist käitumist motiveerib ning kinnistab ehk tugevamaks muudab. Koerad teevad seda, mis neile meeldib või on kasulik teha. Vähesed isendid on sedavõrd tugevad empaadid, et ajend hästi käitumiseks tuleneb pelgalt tahtest omanikule meelejärele olla.Koerte jaoks eksisteerivad ihaldusväärsed käitumised nagu jooksmine, nuuskimine, hüppamine, mängimine ja mitte ihaldusväärsed käitumised nagu püsimine, rihmas jalutamine, istumine ja nii edasi. Kahjuks tuleb nentida, et harva langevad inimese jaoks ihaldusväärsed käitumised ja koera jaoks ihaldusväärsed käitumised omavahel kokku. Seda teie juhtum ka ilmekalt tõestab. Teadke, et te pole aga oma murega üksinda. Veenda koera eelistama tegevust, mis ei ole loomu poolest nende jaoks ihaldusväärsed on suur ettevõtmine. Raske on neile meie ideid maha müüa. Kuid mitte võimatu.

Te olete koertekoolis tõenäoliselt õppinud, et maiustus on koera jaoks preemia, mis käitumist kinnistab. Kutsikaeas on koerlapsed äärmiselt toidualtid, mistõttu on nad hästi toidule orienteeritud. Samas vanusega kasvab huvi ümbritseva laia ja värvika maailma vastu ja toit omandab pisendatud vormi. Seega kui panna kaalukausile toit ja kõrvale tegevused, siis tegevused hakkavad kaaluma toitu üle. Seega on asjakohane hakata vaatlema tegevusi kui preemiaid. Kui koer otsustab mingil viisil käituda, ta saab seda tema jaoks ihaldusväärset käitumist ellu viia, siis antud käitumine saab kinnistatud ehk premeeritud. Kui koer kuuleb sinu kutsumist, seejärel valib sind mitte kuulata, asudes teiste koertega mängima, siis juurde mitte tulemise käitumine sai mängu kui ihaldatud tegevuse poolt kinnistatud ja ka premeeritud. Ja mida rohkem on võimalik ihaldusväärset käitumist praktiseerida, seda tugevamaks ahel muutub.

Koerad õpivad, nende käitumised saavad kinnistatud ja premeeritud ka siis, kui meie selles protsessis ei osale. Ja selle fakti kui ühe olulise puzzletüki koolitus- ja kasvatuspildist välja jätmine kannabki meid olukordadeni, kus kutsikakooli läbinud koerad panevad ühel hetkel pähe kõrvaklapid. Ka teie eest ära jooksmine on saanud ilmselt kinnistatud. Eest ära jooksmine ihaldusväärse tegevusena on kõrgema väärtusega ja tugevam kinnistaja mitte juurde tulemisele, kui see vorstijupike, mida palgana maksate juurde tulemise käitumisele. Koerte koolitamise puhul on vahva asjaolu, et kunagi pole hilja uuesti restartida. Mõelge läbi ja kaardistage enda jaoks esimese sammuna, millised käitumised elulistes situatsioonides on teie koera jaoks ihaldusväärsed tegevused (näiteks vabalt jooksmine, koertega mängimine, lindude tagaajaamine) ning eemaldage need kinnistajad ümberõppimise ajaks pildist. Kui te välistate seda teha, siis tuleb teil suuta konkureerida ülivõimsate ihaldusväärsete tegevuste ja kinnistajatega ja see on liigsuur tükk hammustada. Samal ajal tuletage meelde koolis õpitu ja rakendage vastavaid teadmisi rahulikes keskkondades igapäevaselt. Praktiseerige mitmeid kordi päevas oma koeraga müramist. Jätke välja mänguasjad, vaid imiteerigegi tõepoolest koerte omavahelist müramist. Lõbutsege! Suunake teadlikult ja kirglikult oma tähelepanu sellele tegevusele! Ärge tehke müramisele allahindlust! Olge lapsemeelne! Aegamööda kasvatate sedaviisi iseennast ja endaga seonduvad tegevused koera jaoks ihaldusväärsemaks teistest senini ihaldusväärsena näivatest tegevustest.

Koeraomanike peamine vaenlane on lemmikute koolitamisel on suutmatus olla lapsemeelne ja koera jaoks lõbus. Raputage end nendest raamidest välja ja ärge unustage. Koerad ei tee midagi niisama. Koerad teevad seda, mis neile meeldib teha või mis on neile kasulik teha. Igal tegevusel on hind. Sina määrad hinna sinuga seonduvate tegevuste osas.

Jälgi:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

TUTVU KOOLITUSTEGA