Midagi peab muutuma, et kõik saaks muutuda. Iseenda shift- katse, mis muudab su kutsika kontaktseks.

Maale kolides kogesin paari esimese kuu jooksul fenomeni, mida ma polnud endas eelnevalt märganud, veel vähem teadvustanud. See sundis iseendis üllatuma ning vaatama oma olemisele teise pilguga ning iseennast muutma.

Kui olin kordi kõndinud mööda silmapaistvast linnupesast- kus olla tibud koorunud, sulginud, ilmaruumi juba laiali pallerdanud- ning muujuures kaasaltki küsinud, kas see taivalinnu pesä on siin jalgraja kõrval tõesti juba pikemalt olnud, tundsin iseendas veenvust soovis vaadata ja märgata ja mitte ainult märgata, vaid tõepoolest ka näha ja tunda ja kogeda kogu seda joovastavat lahedust enda ümber. Ja ma hakkasingi märkama, niipea, kui otsustasin tahta näha!

Nii nagu sina ei suuda aru saada järgmisest väljendist ” तुम सुंदर हो ” ei saa sellest samutigi aru sinu koer. Kutsikad jõuavad siia kultuuriruumi valge lehena. Neile on teadmata meie keel ja kombed. Samal ajal on neil omad arusaamad ning oskused, mis nende jaoks on nii loomupärased, ent meie vaatele võõrad ja kauged. Kui toimub kultuuride kokkupõrge, peab kutsikas loobuma omast ja kohanema meie eeldustega. Aitad sa neid või mitte, nad kohanevad. Sõltumata sellest, kas neid kultuuri õppimisel aitame või laseme kõik ise välja raalida – nad saavad hakkama, sest nad on kohanejad. Elu ei jää elamata, kogemus kogemata. Aga nii nagu seemnest tärkab taim, tingimustest sõltub tema kasv ja väetamisest õielopsakus, sõltub detailidest, kui lihtne või keeruline on kutsikal sinu maailmaga kokku kasvada ja sinu ootusi täita.

Kahetsusväärselt kipume tollel teekonnal andma koerale sagedasti teada, kui nad vigu teevad, ent vähem osutama nendele hetkedele, kui nad saavad millegi suurepärasega hakkama. Teinekord on vaja muuta iseenda käitumismustrites õige väheke, et kogu perel oleks parem, ka koeral. Hea on pidada meeles, et kõikidel elusolenditel- loomast inimeseni- kordub see käitumine, mis on saanud korduvalt ning järjepidevalt tunnustatud. Me kõik tahame kogeda seda tunnet, et me tegime midagi hästi. Koerad tegelikult oskavad juba titena pakkuda meile häid valikuid. Paraku olles oma tähelepanuga iseendale või muudele tegevustele keskendunud jäävadki meil head valikud tähelepanuta. Kasvada saab ainult see, millele me oma tähelepanu anname. Ma julgustan sind selles ise veenduma.

Teadmine, mis aitab mõista

Paku, mitu korda ühe päeva vältel pöörab koer sulle tähelepanu. Pean silmas kõiki neid kordi, kui ta ükskõik, mida tehes sulle oma pilgu pöörab. Pane see oletus paberile kirja. Järgmisel päeval loe terve päeva vältel kokku, kui su koer sulle tähelepanu pakub. Olgu ta pesas, õues, mänguhetkel- arvuta kõik korrad, kui ta pöörab oma pilgu sulle või liigub sinu suunas. Võib-olla on see lühiajaline tähelepanu osutamine, kuid arvuta see kokku. Ole tähelepanelik ja teadlikult ülesande juures. Nüüd kolmandal päeva igal korral kui koer sulle tähelepanu annab mine ja anna talle preemia. Midagi temale meelepärast. Tunnusta teda selle osutatud tähelepanu eest. Neljandal päeval loe taaskorda kokku kõik korrad, kui ta sulle oma pilgu kingib (NB! ja ära unusta ka sel korralgi premeerida!). Kõrvuta numbrid ja võrdle, kas märkad erinevusi. Esimese ja neljanda päeva vahel leiad kindlasti erinevust. Kui sinus on uudishimulikkust, eksperimenteeri kahe nädala vältel. Ma luban, et sa üllatud!

Meil on igapäevaselt palju võimalusi, kus me saame koerale öelda, et ta on fantastiliselt hakkama saanud ilma, et me temalt üleüldse midagi küsiksime või käsiksime teha. Kutsikas pakub sulle head käitumist igal sammul. Sina aga märka ja korja need hetked ülesse. Sa pead tahtma seda teha. Seal kus on tahe, on ka võimalik muutus. Iseenda väikese käitumise nihkega- tunnistades ja tunnustades hetki, kui su koer pakub sulle oma tähelepanu- on väga suur tõenäosus, et neid hetki korratakse veel ja veel ja veel. Aga kõik algab sinust, koeraomanik. Head märkamist!

Jälgi:
Share:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

TUTVU KOOLITUSTEGA