Üldistavad ning samastavad koerad- õnn või õnnetus?

Kui sa oled alati arvanud, et armastad jazzi, kuid homme hommikul koeraga jalutades satud pargipingil istuma kõrvuti Slayeri austajaga, kes ei pea paljuks oma muusikalembust ka sinuga jagada, siis korraga võid avastada, et oled leidnud endale armukese. Ja kui too sulle sedavõrd palju meeldima hakkab, võid end tabada teadmiselt, et metallika on armukesena nii hea, et toda võib edaspidi kuulata teistegi bändide esituses. Kui see kõik sinuga juhtub, on sulle osaks saanud üldistamise protsess.

Üldistamine tähendab seda, et inimene leiab erinevate nähtuste vahel tunnuseid analüüsides oluliseid seoseid ja teeb järelduse. Näiteks kui analüüsid potti ja panni, siis teatud tunnuste vaatlemise alusel jõuad järeldusele, et tegemist on köögitarvikutega. Kui sinu koer on saanud negatiivse kogemuse mustalt labradorilt, siis kehvema üldistamise korral võib järgmisel korral samasuguse isendiga kohtudes tajuda koer potensiaalset ohtu ning vastavalt sellele reageerida. Parema üldistamise korral võib tajuda koer kõiki mustasid koeri sõltumata tõust, suurusest või väljanagemisest hirmuäratavatena. Kõlab kehvasti, kas pole?

Koera koolitamise juures on aga hea üldistamise suutlikkus oluline ja meile kasulik. Võib-olla oled püüdnud õpetada koerale, et autode jahtimine ei ole lubatud. Saavutad taseme, kus koer tõepoolest sinu juuresolekul loobub autole järgnemisest. Aga mis saab siis, kui sind juures ei ole? Hea üldistamise oskuse korral suudab koer loobuda autost ka siis, kui sind situatsioonis ei ole. Otseloomulikult on taoliste oskuste taga sihipärane töö, kuid millise lennukusega tulemusteni jõuame sõltub erinevatest teguritest, sealhulgas üldistamise suutlikkusest.

Inimesed olla head üldistajad ning koerad mitte niivõrd. Aga võib-olla me ise omanikena oleme õpetanud oma koerad kehvemateks isemõtlejateks kui nad tegelikult võiksid olla? Võib-olla oleme ise õpetanud oma koeri mitte üldistama? Monique Udell on viinud läbi uuringu probleemilahendamise oskuste kontekstis. Uuringus testiti kodukoeri, hunte ning varjupaigaloomi. Testides osalenud varjupaiga koerad ei olnud sotsiaalselt niivõrd stimuleeritud nagu kodukoerad. Hundid olid kasvatatud ja toidetud inimeste poolt, kuid olid minimaalses kontaktis kahejalgsetega. Uuritavatele anti 2-minuti jooksul ülesanne nööriga ühendatud kinnisest karbist saada kätte toit. Kaheksa hunti kümnest lahendasid probleemi. Ainult 1 koer 20-st sai ilma inimese abita ülesandega hakkama. Kui inimene oli lähedal, siis hundid veetsid ilma inimese sekkumiseta 90% testajast probleemile keskendudes, samal ajal koerad üksnes 5% ettenähtud ajast.

Koerad on võrratud olendid. Nad on sotsiaalsed isendid ning erilise kohanemisvõimega. Oleme oma lemmikutele õpetanud, et meile saab loota ning me aitame kui vaja. Kaval, kas pole! Naljatades võiks isegi väita, et koerad on meid mõnusalt käpa alla pannud. Koertel tuleb igapäevaelus lahendada vaid üksikuid probleeme, mis sunniks neid iseseisvalt mõtlema, valikuid tegema, kasutama oma pead. Me armastame oma neljakäpalisi sõpru, mistõttu on nii lihtne nende jaoks paljutki ette- taha ära teha, kas pole nii? Koerte käitumisspetsialist Clive Wynne on lausa välja toonud, et me õpetame oma koerad rumalateks. Ega eakad (tahaks öelda pigem eatud) ilmaasjata ristsõnu ja sudokusid lahenda. See treenib pead. Meie Anniga usume, et koera, lapse ja iseenda pead tuleb hoida teadliku töö kaudu erksana, mistõttu investeerime taolistesse ülesannetesse palju aega! Ja kutsume sindki seda tegema! Meie üheks peatöö mänguks on samastamine. Koer peab tuvastama “sama” märksõna alusel ettenäidatud värvi, kujundi, hulga vms alusel maas samasuguse teistsuguse hulgast. Leia sinagi oma koerale mõtteülesandeid ning praktiseeri neid igapäevaselt.

Jälgi:
Share:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

TUTVU KOOLITUSTEGA